Current

Committee List

Law Society of NSW Committees in 2018

Costs

The role of the Costs Committee is to review and comment on costs issues and costs law. It prepares the Law Society’s costs precedents and web content including the Costs Guidebook and reviews these for updates as required.

As part of its role to educate the profession, it provides guidance from queries received from practitioners.

The costs committee is occasionally called upon by other Law Society committees and others to comment on costs policy and legislation.

Disclosure Committee

The Disclosure Committee, under delegation of Council of the Law Society, deals with the matters that solicitors are required to disclose to the Society under Chapter 3 of the Legal Profession Uniform Law (LPUL).

These matters include show cause events, including matters involving convictions and bankruptcy related events, and notification of events under section 51 of LPUL.

The Disclosure Committee is comprised of both members of the profession, including at least two Law Society Councillors, and lay members. The Committee works in consultation with the Society's Professional Standards Department and meets on a monthly basis to consider the matters disclosed.

Ethics

The role of this Committee is to provide leadership for the profession in ethics.

The Committee gives guidance to individual solicitors who wish to raise ethical issues. It also provides continuing education for the broader profession, including ethics presentations and publications for both the Society's website and the Journal.

The Committee is involved in submissions internally and externally on ethical issues, including the legislation regulating the profession.

Fidelity Fund Management

The role of this Committee is to meet the requirements of the legal profession legislation in relation to the Legal Practitioners Fidelity Fund in accordance with the powers and functions delegated by the Council.

Government Solicitors

The role of this Committee is to represent the Law Society and its members on policy and practice issues arising in relation to government solicitors.

The Committee's priority issues in 2017 included assisting in developing a detailed plan/strategy to raise the profile of government solicitors within the legal profession; identifying initiatives to increase the engagement of government solicitors within the profession, other segments of the profession and within the government segment itself; preparation of practitioner guidance; advising on topics for the Government Solicitors Conference; and promoting and managing the John Hennessy Research Scholarship and the Michelle Crowther PSM Excellence Award in Government Legal Service.

In-House Corporate Lawyers

The role of this Committee is to represent the Law Society and its members on policy and practice issues arising in relation to corporate lawyers.

The Committee's priority issues in 2017 included running quarterly forums to discuss issues of relevance to in-house lawyers; and preparation of practitioner guidance.

Legal Technology

The role of this Committee is to provide information, education and recommendation on technology matters for members and the wider legal industry.

The Committee’s priorities include identifying issues that the profession should be aware of, while also promoting guidelines and recommendations that assist members within their legal practice. When invited, the Committee also responds to technology initiatives that originate outside of the Law Society but which may impact its members.

Licensing

The Law Society Council is mandated with statutory responsibilities under the legal profession legislation. Some of those obligations have been delegated to the Licensing Committee pursuant to section 32 of the Legal Profession Uniform Law Application Act 2014 (NSW).

The functions of the Committee traverse a variety of regulatory responsibilities including the granting and renewal of, and imposing conditions upon, practising certificate as well as ensuring compliance with Continuing Professional Development requirements and other conditions. The Committee also considers applications for practising certificates by both new admittees, practitioners admitted under the Trans-Tasman Mutual Recognition Act, and where they arise, matters in respect of foreign lawyers. It makes recommendations to the Legal Profession Admission Board concerning pre-admission applications for exemption from practical legal training, and it considers and reviews Law Society policy on licensing issues.

A consistent approach to the statutory responsibilities is important for both practitioners and for the Council of the Law Society's role as a co-regulator of the profession. Accordingly it is helpful for the Committee to have some long serving members in order to achieve that desired consistency in approach to applications and to ensure thorough understanding of the relevant legislation and associated policies. Of course consistency is balanced with a recognised benefit in fresh perspectives and the Committee aims to achieve this balance by trying to introduce at least one new member to the Committee each year

Professional Conduct

As a delegate of the Council of the Society, this Committee is charged with making determinations (and recommendations to the Council) on matters of conduct. This includes complaints from members of the public and others which have been referred to the Law Society by the Office of the Legal Services Commissioner or initiated by the Society itself.

It has as its core value the maintenance of the high standards the profession, the public and the judiciary demands of its members.

Policy Committees

The role of the 18 Policy Committees is to represent the Law Society and its members on policy and practice issues arising in relation to their specific area of expertise.

Alternative Dispute Resolution

2018 Committee:

Z. Kekeff (Chair), S. Lancken (Dep Chair), L. Absalom, W. Ahmed, P. Argy, L. Bishkov, G. Ettinger, R. Everingham, B. Haines, K. Lewis, P. Lewis, J. McDermott, T. McHutchison (YL Rep), H. Miedzinski, T. Peisley, E. Riches, A. Scarcella, M. Shepherd, A. Tesoriero, G. Ulman, J. Vohralik, B. Williams.

Business Law

2018 Committee:

A. Cerny (Chair), C. Kenny (Dep Chair), A. Behman, L. Brown, D. Castle, K. Harris, J. Kabos, K. McLean, K. Montano, S. Quazi, D. Ramsay, S. Roessel, T. Russell, L. Serafim (YL Rep), R. Snowden, J. Stathis, P. Stevenson, D. Tran.

Children's Legal Issues

2018 Committee:

C. Banks (Chair), A. Sanderson (Dep Chair), A. Choi, R. Davidson, M. Dimech (YL Rep), A. Elliott, L. Goodwin, J. Irwin, F. Kay, M. Loundar, M. Melhem, S. Moore, S. Niles, K. Phillips, R. Roelandts, C. Samuels, G. Slack-Smith, K. Tallon, A. Tang, J. Tate, A. Van Gent, M. Whelan, A. Whitehead.

Criminal Law

2018 Committee:

A. Lumsden (Chair), P. Wright, (Dep Chair), M. Allen, C. Bell , V. Chan, G. Clancey, E. Conditsis, S. Doumit, D. Giddy, K. Ginges, R. Hoyles, J. Hunter, L. Kaban, H. Ketley, M. Lagana, M. Mantaj,  L. Mendes (YL Rep), P. McGirr, R. Mcmahon, P. Musgrave, J. Pheils, J. Sanders, V. Sentas, T. Spohr, J. Styles, R. Tumeth, E. Winborne.

Diversity and Inclusion

2018 Committee:

E. Ryan (Co-Chair), J. Warner (Co-Chair), E. Bartlett, D. Bricknell, M. Fahy, R. Grant, R. Harvey, K. Healy, K. Iles, D. Kelly, C. Kerley, K. Khoo, J. Lim-Young, K. Liu, A. Lyras, R. MacSweeney, Y. Maksisi, B. McGrath, T. Mundy, T. Nicholls, N. Parsons, S. Quazi, A. Sarmed, T. Scott, J. Skelton (YL Rep), C. Tessmann, A. Totoeva, T. Tran, J. Wong.

Elder Law, Capacity & Succession

2018 Committee:

D. Browne (Chair), R. Neal (Dep Chair), L. Absalom (YL Rep), L. Baber, P. Baltins, K. Bozinovska, L. Brown, J. Clarke, L. Critchley, N. Darcy, S. Field, A. Fleming, J. Goode, B. Hayward, P. McGowan, A. McIntyre, J. McMillan, M. Morris, R. Pollard, L. Rogers, M. Schyvens, K. Whitley.

Employment Law

2018 Committee:

N. Keats (Co-Chair), J. Van Der Plaat (Co-Chair), B. Akers, P. Costigan, M. Doherty, B. Feltham, A. Grayson, M. Hryce, L. Izzo, C. Kerley, D. King, K  Lewis, H. Macken, P. Murphy, P. Noakes (YL Rep), D. Potts, W. Steenson, A. Van Gent, A. Walkaden, S. Williams, A. Wilson, A. Woods.

Environmental Planning and Development

2018 Committee:

P. Wright (Chair), E. Ryan (Dep Chair), M. Bonanno, T. Cahill, B. Charlton, C. Drury, L. Finn, R. James, A. Knox (YL Rep), B. McCann, R. McCulloch, D. Morris, M. Pearce, J. Schipp, J. Sheehan, P. Vergotis, J. Walsh.

Family Law

2018 Committee:

Z. Kekeff (Chair), C. Banks (Dep Chair), K. Beckhouse, L. Callanan, A. Colquhoun, J. Dawson, P. Doolan, C. Dunn, H. Ede, L. Goodwin, A. Iuliano, T. Kelman (YL Rep), M. Lama, K. Lewis, L. Longbottom, J. Loughman, L. Maitland, C. McFawn, L. McGirr, J. Richardson, A. Sanderson, M. Shepherd, G. Thompson, M. Whelan, M. Whitehead, J. Wong, M. Youssef.

Human Rights

2018 Committee:

A. Mojtahedi (Chair), A. Care (Dep Chair), W. Ahmed, S. Bruck (YL Rep), S. Calnan, A. Drayton, V. Edwards, K. Healy, K. Iles, A. Levin, K. McKenzie, N. Najjar, M. Nawaz,. I. Reiss, A. Sinclair, A. Talbot.

Indigenous Issues

2018 Committee:

J. Behrendt (Chair), P. Mulroney (Dep Chair), Z. Armytage, D. Barker, R. Benjamin, B. Cansdale, D. Captain-Webb, R. Cook, A. Cregan, M. Dupuis, M. Gleeson, B. Greenwood, N. Laing, E. Langton, C. Longman, J. Lovric, J. Massa, B. Massender, T. McComsey, N. Miles, B. Murray, M. Myers, R. Roelandts, R. Sexton, T. Shepherd, J. Weate, R. Welsh, P. Wright, D. Yehia.

Injury Compensation

2018 Committee:

T. Stern (Chair), H. Macken (Dep Chair), S. Butcher, T. Concannon, G. Daley, D. De Paoli, G. Galvin, M. Issa, I. Jones, C. Ktenas, P. Macken, R. May, K. McCusker, T. McHutchison, A. Mulcahy, D. Potts, K. Rickards, C. Slan (YL Rep), J. Thurgood, K. Toshack, M. Warton, B. Williams.

Litigation Law and Practice

2018 Committee:

J. Warner (Chair), E. Yamine (Dep Chair), S. Baxter, S. Brodowski, D. Edney (YL Rep), S. Fernandez, P. Green, D. Hing, J. Howard, C. Hutchinson, G. Johnson, R. Kenna, D. Liu, J. McClelland, K. McLean, S. Olischlager, J. Prowse, J. Robb, P. Roberts, R. Ryan, C. Savundra, S. Stacey, M. Stephens, T. Stern, G. Ulman, M. Wall, S. Watt, T. Webb, A. Wilson.

Privacy and Data Law

2018 Committee:

P. Leonard (Chair), I. Luke (Dep Chair), S. Banfield, S. Blanks, V. Bloch, G. Broderick, A. Christie, M. Fai, R. Flitcroft, O. Ganopolsky, I. Halforty, R. Jeyasingam, K. Keogh, A. Kopsias, Y. Lu (YL Rep), L. Mannering, J. McAteer, B. McDonald, J. McDonnell, S. McKenzie, M. Meares, S. Ng, S. O'Gorman, K. Sainty, D. Vaile, B. Veselovsky.

Property Law

2018 Committee:

R. Harvey (Chair), J. Glowrey (Dep Chair), B. Adams, M. Andrews, D. Bluth, T. Cahill, G. Channell, J. Crittenden, M. Devitt, D. Fitzclarence, R. Goncalves, A. Herro, C. Huegill, M. Jebeile, G. Maksimovic, B. Malone, C. Martin, T. McKibbin, G. Newton, M. Osborne, S. Pallavicini, C. Picos (YL Rep), M. Raic, P. Rosier, D. Skapinker, M. Swan, K. Tran-Tsai.

Public Law

2018 Committee:

P. Wright (Chair), A. Chalk (Dep Chair), G. Appleby, A. Abadee, L. Armstrong, S. Brennan, S. Calnan, R. Flitcroft, R. Green, A. Halstead, B. Hearnden, R Heinrich, G. Johnson, M. Landrigan, A. Markus, J. Moller, S. Murray (YL Rep), C. Ragusa, S. Thompson, A. Tsacalos, S. Wyatt.

Revenue NSW / Law Society Liaison

2018 Committee (Law Society members):

A. Boog (Chair), A. Chek, G. Chiert, F. Di Francesco, K. Farrell (YL Rep), D. Lam, J. Lee, C. Martin, R. Nguyen, T. Nguyen, J. Seve, M. Telan, L. To, G. Vale.

Rural Issues

2018 Committee:

A. Boog (Co-Chair), J. Thurgood (Co-Chair), C. Banks, S. Field, D. Fitzclarence, A. Fleming, J. Hennessey, A. Moar, P. Moffitt, S. Morgan, R. Quiggin (YL Rep), G. Ryan, J. Tozer, J. van der Plaat.